وبلاگ

همه چیز درباره طلای رزگلد و نحوه ساخت آن

احتمالا تاکنون به کررات نام رزگلد به گوشتان خورده و کما بیش با آن آشنا هستید. رزگلد هرچند نوعی رنگ است اما انتخاب نام این رنگ از نوعی طلای رنگی به همین نام گرفته شده است. ما در این مقاله قصد داریم درباره طلای رزگلد اطلاعات جالبی به شما ارائه دهیم که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود. اگر کنجکاو هستید که رزگلد چه نوع طلایی است و چگونه ساخته میشود حتما این مقاله را بخوانید.

طلای رزگلد دقیقا چیه و از چی ساخته میشه؟

طلاهایی که ما به این عنوان میشناسیم در واقع ترکیبی از دو فلز گرانبها و ارزشمند طلا و مس هستند. طلاسازان با ترکیب طلای خالص با مس در نهایت محصولات و جواهرات خلق میکنند.

کسانی که این نوع طلا را میخرند باید به این نکته توجه کنند که ممکن است میزان مس بکاررفته در این نوع طلا کم یا زیاد باشد. هرچند که نمیتوان به طور دقیق گفت که چه مقدار مس میتواند باعث شکل گرفتن رنگ رزگلد شود، اما طبق یک قاعده کلی هرچقدر مس اضافه شده به طلای خالص بیشتر باشد، طلا رنگ رزگلد بیشتری به خود میگیرد. به این نوع طلاها معمولا طلای صورتی و طلای قرمز هم گفته میشود و جدیدا بسیار پرتقاضا و پرهواردار شده اند.

طلای صورتی یا طلای قرمز انواع مختلف طلای رزگلد هستند

همانطور که گفته شد ما میتوانیم به طلا رزگلد صورتی یا قرمز هم بگوییم. هر چه درصد مس بکار رفته یا بهتر بگوییم مس ترکیب شده با طلای خالص، بیشتر باشد، رنگ آن به قرمزی میگراید و ما به آن طلا قرمز میگوییم. و برعکس هرچه درصد مس ترکیب شده کمتر باشد رزگلد کمرنگ، روشن تر و شبیه به رنگ صورتی کم رنگ میشود.

امروزه سرویس طلا رزگلد صورتی که رنگ روشنتری دارد بسیار پرطرفدار شده و کسانی که رنگ طلای قرمز یا تیره تر را میپسندند بیشتر رو به خرید دستبند طلا رزگلد و یا انگشتر طلا رزگلد می آورند.

چرا به آن طلای روسیه هم گفته میشه؟

مردم روسیه به این نوع طلا نام کشور خودشان را داده اند. دلیل این نامگذاری به قرن نوزدهم برمیگردد یعنی زمانی که مردم این کشور علاقه و تمایل بسیار زیادی به ساخت و خرید طلا رزگلد داشتند.

هرچند که سابق بر این مردم از واژه طلای روسی بسیار استفاده میگردند اما اکنون در این دور و زمانه خیلی کم پیش می آید که کسی این طلا را با نام روسیه به فروش برساند. اگر احیانا کسی در ایران به شما با آب و تاب گفت که طلایش روسیه ای است بدانید که تنها یک آلیاژ خیلی معمولی از جنس طلا و مس است و چندان طلای گران و با ارزشی نیست.

طلای رزگلد چند عیاره؟

عیار این طلا هیچ تفاوتی با عیار طلاهای معمولی دیگر ندارد. حتی اگر درصد مس بکار رفتته در داخل رزگلد زیاد باشد، باز هم تاثیری روی عیار آن نخواهد گذاشت. عیار طلا به معنی درصد طلای خالص در ترکیب با سایر فلزات بکار رفته در جواهر است. عیار معمولا تا ۲۴ است و وقتی گفته میشود طلای ۱۸ عیار یعنی عیار طلای شما ۱۸ از ۲۴ است. برای مثال وقتی به شما گفته میشود که عیار یک جواهر رزگلد ۱۴ است، یعنی ۵۸.۳ درصد از کل جواهر طلا است.

 قرمز یا صورتی؟ کدام با ارزش تر هستند؟

به طور کلی ، هرچه عیار یک قطعه طلای رزگلد پایین تر باشد، به این معنی است که مقدار مس بکار رفته در آن بیشتر است. و به طبع قیمتش کمتر است. اما اگر خلوص طلا بیشتر از مس بکار رفته در رزگلد باشد، قیمت طلا بالاتر خواهد بود. پس به طور کلی صورتی از قرمز با ارزش تر است .

طلای تاج یا کران ” Crown”

ما به طلایی رزگلدی که ۲۲ عیار باشد گاها طلای تاج هم میگوییم. درصد خلوط طلای این قطعات معمولا ۹۱.۷ است. از این رزگلدها در گذشته برای ساخت انواع سکه های رایج رد کشور انگلستان استفاده میشده است.

نکته:

بیشترین عیار طلا رزگلد ۲۲ عیار است و بعد از آن ما طلای ۲۴ عیار داریم که طلای خاص است و با هیچ فلز دیگری ترکیب نشده بنابراین به رنگ طلای ناب و خالص است.

منظور از طلا رزگلد خالص چیه؟

هرکسی به شما گفت که رزگلدی که میخواهم به شما بفروشم خالص خالص است بدانید ریگی به کفش دارد. زیرا ما چیزی تحت عنوان رزگلد خالص نداریم. زیرا ماهیت این نوع طلا، آلیاژی ساخته شده از بیش از یک فلز ارزشمند است.

حین خرید اگر خواستید رزگلد خوب بخرید سعی کنید عیارهای بالای آن را خریداری کنید که درصد حضور سایر فلزات در آن کمتر باشد. برای خرید طلای رنگ رزگلد با عیار بالا به این صفحه بروید.

چند نکته که باید حین خرید خرید طلا گل رز بهش توجه کنی

هنگام انتخاب و خرید جواهرات  به عیار آن توجه ویژه ای داشته باشید. هرچه عیار بالاتر باشد یعنی طلا خالص تر و میزان فلز مس بکار رفته در آن کمتر است. و برعکس هرچه عیار کمتر باشد یعنی درصد مس استفاده شده بیشتر است و ارزش آن به طبع کمتر خواهد بود.

نکته جالبی که باید درباره این نوع طلا بدانید این است که هرچه درصد مس استفاده شده بیشتر باشد، با وجود تیره رنگ بودنش اما ماندگاری، قدرت و استحکام بالاتری دارد. بنابراین اگر میخواهید بیشتر اوقات از قطعه طلای خریداری شده استفاده کنید بهتر  است که رزگلد تیره تر انتخاب کنید. زیرا همیشه از آن استفاه میکنید و همیشه هم مثل روز اول خواهد ماند.

اما اگر تنها برای مناسبت های خاصی قصد دارید جواهرات یا مثلا سرویس طلای رزگلد خریداری کنید بهتر است که با عیار بالا بخرید. و به عنوان یک مثال دیگر اگر قصد خرید انگشتر رزگلد دارید اما تنها میخواهید در مهمانی ها از آن استفاده کنید ۲۲ عیار آن را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید