وبلاگ

بهترین زمان خرید طلا چه زمانی است؟

یکی از قابل اطمینان ترین بازارهای سرمایه گذاری بازارهای طلا هستند. از آنجا که طلا ماندگاری بالایی دارد و امکان ضرر دیدن در آن بسیار کم است، از این رو بسیاری از افراد به جای سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی مانند ارز و بورس در بازار طلا سرمایه گذاری می کنند. حتی برخی سرمایه گذاران برای کسب سود در بازه های زمانی کوتاه دست به خرید و فروش طلا می زنند. اینکه چرا طلا ارزش سرمایه گذاری دارد و بهترین زمان خرید طلا چه وقتی است را در این مقاله بخوانید.

چرا باید طلا بخریم؟

از آنجا که ارزش طلا در طولانی مدت حفظ می شود می توان گفت که طلا بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است. اگر ارز را با طلا مقایسه کنیم متوجه می شویم که ارز نوسانات زیادی دارد و ممکن است سود زیادی از آن به دست نیاورید. اما  با طلا ارزش دارایی شما دست کم ثابت مانده یا بالا می رود. از طرفی سرمایه گذاری در بخش های دیگری مثل کشاورزی و کالاهای روزمره، چون با خطراتی مانند خشکسالی و … مواجه است بسیار نا امن خواهند بود.

اقتصاد محلی و جهانی و نقش آن ها در تعیین بهترین زمان خرید طلا

اقتصاد کشوری و جهانی نقش موثری برای روی قیمت طلا دارد. این امر به خصوص زمانی که ما شاهد یک حباب مالی شکل گرفته باشیم بسیار قابل توجه تر است. نقش اقتصاد بر تعیین قیمت طلا و بهترین زمان خرید طلا را در ادامه میخوانید.

نقش اقتصاد جهانی

هر زمان که قیمت طلای جهانی در بازار جهانی به صورت محسوس دچار تغییر قیمت (افزایش یا کاهش قیمت) می شود خیلی زود و در مدت زمان کوتاهی بر قیمت طلا در کشورهای دنیا نیز تاثیر خود را نشان می دهد. بنابراین می توان از این ثاتیر جهانی برای تخمین زمان مناسب برای خرید طلا استفاده کرد.

نقش اقتصاد محلی

در اقتصاد محلی دو عامل تاثیر گذار وجود دارد. یکی تاثیرات بانک مرکزی و دیگری تاثیرات صندوق بین المللی پول. این دو مورد نقش به سزایی در تعیین قیمت دارند. بانک مرکزی کشورهای مختلف همواره با مهار تورم باعث مهار قیمت ارز و طلا می شود تا سرمایه های افراد حفظ شود. هرچقدر تلاش بانک مرکزی برای این مهم بیشتر باشد، سرمایه گذاری شما در بازار طلا مطمئن تر خواهد بود.

چه عواملی بر روی کاهش و افزایش قیمت داخلی  جهانی طلا ثاثیر میگذارند؟

اغلب اوقات با در نظر گرفتن فشار عرضه و تقاضا در داخل و خارج قیمت طلا تعیین می شود. برخی ها می گویند که استخراج طلا در تعیین قیمت آن بسیار مهم است ولی این تصور اشتباه است زیرا ممکن است میزان استخراج طلا زیاد باشد، اما این میزان به هیچ عنوان وارد بازار طلا نشود و این تاثیری روی قیمت ندارد.

چه چیزهایی در تعیین زمان خرید طلا موثر هستند؟

به طور کلی قیمت طلا در بازاهای جهانی بر اساس دو عامل موثر عرضه و همچنین فاکتورهای موثر بر اقتصاد کلان کشور مشخص می شود. خوب است بدانید که رابطه معکوسی بین قیمت طلا با عرضه آن وجود دارد یعنی هر چه عرضه بیشتر باشد قیمت آن کمتر می شود و هرچه عرضه کمتر باشد قیمت به صورت چشمگیری افزایش میابد. در مورد فاکتورهای اقتصاد کلان نیز باید به ارزش دلار آمریکا رجوع کرد. رابطه این دو نیز معکوس است. اقتصاد کلان شامل شاخص های بین المللی اقتصاد، تورم، نرخ بهره بانکی، بهای انرژی است.

تا زمانی که تورم بیشتر شود قیمت طلا هم بیشتر می شود

از طرفی نرخ تورم و قیمت طلا بسیار با هم مرتبط و همسو هستند. این دو با هم رابطه کاملا مستقمی دارند یعنی با افزایش هر کدام دیگری نیز سر به فلک می کشد. برای مثال چون در کشور ما نرخ تورم بالا رفته است قیمت طلا نیز افزایش میابد. یعنی تا زمانی که در کشور ما تورم بالا باشد قیمت طلا نیز بیشتر و بیشتر می شود.

نکات پایانی درباره بهترین زمان خرید طلا

کسانی که سرمایه گذاری می کنند بیشتر به دنبال حفظ ارزش سرمایه و همچنین به دست آوردن سود هستند. پس اگر می خواهید واقعا سودی کسب کرده باشید و سرمایه شما بدون تغییرات منفی حتی افزایش پیدا کند، به جای سرمایه گذاری در بخش هایی که به هیچ عنوان بازار آن ها ثبات ندارد در بخش هایی سرمایه گذاری کنید که ارزش سرمایه شما نه تنها کم نمی شود بلکه ممکن است افزایش یابد. به نظر می رسد که بازار طلا میتواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری پر سود شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید