راهنمای مراقبت

علت سیاه شدن طلا

خیلی ها از سیاه شدن مصنوعات طلا و جواهر خودشان گله دارند و میگویند که چطور ممکن است طلا سیاه شود و یا تغییر رنگ دهد؟ آیا سیاه شدن جواهرات به معنی تقلبی بودن آن ها است؟ آیا اگر طلایمان سیاه شود یا تغییر رنگ دهد سرمان کلاه رفته؟ چرا بعضی از طلاها دست را سیاه میکنند؟ کیش طلا در این مقاله به طور کامل درباره دلیل سیاه شدن طلا نکاتی ارائه میدهد و به شما خواهد گفت که چه چیزی باعث بروز چنین پدیده ای میشود و چگونه باید از آن پیشگیری کرد.

آیا سیاه شدن طلا به معنی تقلبی بودن یا کم عیار بودن آن است؟

فلزات مختلف میتوانند در برابر اکسیژن هوا و سایر مواد دیگر واکنش نشان داده و دچار تغییر شیمیایی یا فیزیکی شوند. در مقایسه با سایر فلزات، طلا از معدود فلزات گرانبهایی است که  کمترین میزان واکنش در برابر اکسیژن را نشان میدهد. البته به این نکته توجه کنید که طلای خالص اینگونه است و مساله طلای ناخالصی که همراه با سایر فلزات است کمی متفاوت خواهد بود.

همانطور که میدانید تنها طلای ۲۴ عیار، خالص است. و تنها مصنوعات ۲۴ عیار سیاه نیمشوند. و یا به سختی دچار تغییر رنگ میشوند. بنابراین سایر مصنوعات طلا با عیار کمتر از ۴۲ میتوانند دچار سیاه شدن یا تغییر رنگ شوند. در این مصنوعات علاوه بر فلز طلا، فلزات گرانبهای دیگری مثل نقره، نیکل و … نیز وجود دارد. دلیل سیاه شدن طلا به خاطر واکنش دادن همین فلزات در کنار طلا است. بر همین اساس سازندگان طلا و جواهر به شما توصیه میکنند که هرازچندگاهی برای مثال هر یک سال یکبار طلا و جواهر خود را جلا داده تا دوباره از حالت کدر خارج شده و مثل روز اول درخشان شوند.

اگر نمیخواهید طلایتان سیاه شود ۲۴ عیار بخرید

تنها مصنوعاتی که از طلای کامل و ۲۴ عیار ساخته شده اند تغییر رنگ نمیدهند. و همانطور که گفته شد سایر عیارها میتوانند به مرور زمان کدر شوند. بر همین اساس طلای ۱۴ عیار و کمتر از آن، مثل ۱۰ عیار، بیشترین احتمال را دارد که کدر شوند و خیلی زودتر از سایر طلاها نیاز به جلا دادن و برق انداختن داشته باشند. البته طلاهای با عیار ۱۸، ۲۱ و ۲۲ نیز سیاه و کدر میشوند اما هم خیلی دیر و در طولانی مدت این اتفاق رخ میدهد. علاوه بر این میزان تغییر رنگ آن ها نیز بسیار کمتر است.

دلیل سیاه شدن طلا چیست؟ اصلا چرا طلا باید سیاه شود؟

 • به نظر میرسد که محتمل ترین دلیل سیاه شدن طلا ترکیب دو عنصر اکسیژن و سولفور با رطوبت هوا باشد.
 • البته بدن انسان هم میتواند در این تغییر رنگ نقش داشته باشد. به این شکل که، بدن برخی افراد میتواند باعث درخشان شدن بیشتر طلا و فلزاتی مثل نقره شود، و از طرفی، بدن برخی دیگر به دلایل علمی مختلفی، میتواند موجب تیره و سیاه شدن طلا شود.

علاوه بر دو مورد بالا که محتمل تر از سایر دلایل است، موارد زیر نیز میتوانند دلیل سیاه شدن طلا باشند:

 • در معرض قرار گرفتن طلا با مواد شیمیایی مانند ادکلن، عطر، برخی اسپری های آرایش مو، اسپری های ضد تعریق، برخی مواد شوینده خانگی و …
 • پودرهای شستشو لباس و ظروف هم میتوانند در طولانی مدت باعث سیاه شدن طلا ها شوند.

برای جلوگیری از سیاه شدن طلا و یا رفع سیاهی طلا باید چکاری انجام دهیم؟

مهمترین نکته جهت پیشگیری از سیاه شدن طلا شاید دوری جستن و عدم تماس طلا با مواد شیمیایی باشد که در این مقاله نامشان ذکر شد است. اما علاوه بر این، لازم است که برای حفظ جلا و درخشندگی  و همچنین رفع سیاهی طلا خود به نکات زیر نیز توجه کنید:

 • لزومی ندارد حین شستشوی دست ها از طلا استفاده کنید. اگر برایتان مقدور است برای مثال دستبند طلا و یا انگشتر طلا خود را حین شستن دست ها خارج کرده و بعد از خشک کردن، دوباره آن ها را استفاده کنید.
 • وقتی دوش میگیرید و یا حمام میکنید حتما تمام طلاهای خود را در بیاورید.
 • به جهت جلوگیری از سیاه شدن طلا زمانی که به استخر میروید و یا آب تنی میکنید طلاهای خود را در بیاورید.
 • زمانی که از طلاها استفاده میکنید که هیچ، اما وقتی که میخواهید آن ها را بردارید و داخل جعبه بگذارید حتما و حتما با کمک دستمال نرم و بدون پرز آن ها را تمیز کنید. سپس داخل پارچه و طوری که با فلزات و یا طلاهای دیگر برخورد نداشته باشند قرار دهید.
 • برای جلوگیری از تغییر رنگ و رفع سیاهی طلا از جای مطمئنی طلا بخرید

  به کررات مشاهده شده که دارندگان جواهرات از سیاه شدن طلا ۲۱ یا ۲۲ یا ۲۴ عیار خود شکایت میکنند. اگر برای شما نیز چنین وضعیتی پیش آمده حتما به یک طلا فروشی یا کسی که کارشناس طلا است مراجعه کنید. احتمالا عالت سیاه شدن طلا، تقلبی بودن آن باشد. این احتمال هم وجود دارد که طلایی با عیار پایینتر از آنچه فاکتور شده به شما داده باشند.

  این موضوع اهمیت خرید طلا از مراکز معتبر را مشخص میکند. شما باید از مراکزی طلا بخرید که مطمئن باشند و با وجدان عمل کنند. از همه مهمتر، سعی کنید جایی که از آن طلا میخرید عضو اتحادیه طلا فروشان بوده و مجوزهای لازم را داشته باشد. اگر طلای ۲۱ یا ۲۲ عیار شما سیاه شده است و از جایی که عضو اتحادیه است آن را خریده اید میتوانید به اتحادیه مراجعه کرده تا طلای شما کارشناسی و پیگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید