مقالات آموزشی, وبلاگ

طریقه تشخیص طلای واقعی از طلای ابلهان

طلای ابلهان کی پیدا شد؟

طلای ابلهان برای اولین بار در انگلیس و در سال های 1500 پیدا شد ولی کم کم مشخص شد که معدن اصلی آن در آمریکاست. در آن زمان تمام کسانی که این فلز را پیدا می کردند، آن را با طلا اشتباه گرفته و درصدد فروش آن برمی آمدند و از آنجا بود که نام «طلای ابلهان» را روی این فلز گذاشتند.

در سال 1849 دختری 18 ساله به نام «سیارا اوفارل» که به اجبار برای ازدواج با مردی متمول به سانفرانسیسکو فرستاده می شد، در راه موفق شد از کشتی فرار کرده و به «سیرانوادا» برود. در آنجا او متوجه سنگ هایی شد که تصور می کرد طلا هستند. او در حال جمع آوری سنگ ها بود که با کاپیتانی به نام رونان آشنا شده و با هم ازدواج کردند. سیارا تمام پس انداز خود را خرج کرد تا زمینی که فکر می کرد پر از طلاست خریداری کند، پس از مدتی آنها متوجه شدند که این سنگ ها طلا نیستند و نام آنجا را شهر طلای ابلهان گذاشتند.

بعدها این منطقه شهری شلوغ و گسترده شد و نام خیابان های آن نیز به نام 10 فرزند سیارا و رونان نامگذاری شد، فرزندانی که برخلاف پدر و مادرشان موفق شدند در همان منطقه، معدن طلا حفر کرده و در آنجا طلای واقعی پیدا کنند. تا سال 1869 طلای ابلهان به سراسر آمریکا منتقل شده و تقریبا همه مردم با آن آشنا شدند. زلزله بسیار شدیدی که در سال 1906 سانفرانسیسکو را لرزاند، باعث بیرون آمدن غاری شد که تمام دیوارهای آن با طلای ابلهان پوشیده شده بود. در آن زمان بیشتر صنایع دستی با استفاده از این فلز ساخته شده و امروزه تعداد زیادی از آنها هنوز در موزه های سراسر آمریکا دیده می شوند.

در سال 19436 بین اهالی شهر و قبیله های اطراف، جنگی آغاز شد. در آن زمان مردان به جنگ رفته و زنان مجبور به کار برای امرار معاش شدند. به خاطر کمبود شغل در این شهر، مردم دسته دسته به سانفرانسیسکو مهاجرت کردند.
شهر طلای ابلهان رفته رفته خالی از سکنه شد و شهر ارواج نام گرفت و تنها یک خانواده در تمام شهر باقی ماندند. آنها این شهر را برای خود آباد کرده و حتی در آن شهر، شهربازی و پارک ساختند. آنها حتی استخری بنا کرده و تمام دیواره های آن را با طلای ابلهان پوشاندند و پارک با با این سنگ ها تزئین کردند. همین مسئله باعث شد تا شهر دوباره رونق گرفته و اهالی جدیدی برای سکونت به آنجا بیایند. در سال 1981 اولین دانشگاه نیز در این شهر ساخته شد و به تدریج شهر ورنق گرفت. شهر طلای ابلهان حالا یکی از مشهورترین شهرهای آمریکا به حساب می آید که شامل تمام بخش های یک شهر واقعی است و بارها مسابقات دوچرخه سواری در آنجا برگزار می شود.


طریقه تشخیص طلای واقعی از طلای ابلهان

طلا به طور کلی فلزی زرد رنگ است و پیریت نیز همین ویژگی را دارد. فلزی زرد و درخشان که تنها می تواندتازه کارها را فریب دهد.

طلا در ابتدا درخشان نیست و تنها زرد روشن به نظر می آید، درحالی که به خاطر وود ساختار کریستالی، پیریت حتی در میان گل و لای هم می درخشد. اگر طلا زیر نور آفتاب قرار داده شود می درخشد ولی پیریت تنها از سمتی زیر نور آفتاب می درخشد که دارای مواد کریستالی بیشتری باشدو البته این درخشش بیشتر شبیه به انعکاس است.

تفاوت دیگر طلا و پیریت در میزان سختی آنهاست. طلا به طور کلی، فلزی نرم است. حتی نرم تر از سرب به طوری که با یک فشار کوچک فرو می رود اما طلای ابلهان فلزی سخت است و با زدن چندین مشت به چند تکه تقسیم می شود. طلای واقعی نیازی به مشت زدن ندارد و به همین دلیل بود که قدیمی ها برای تشخیص طلا آن را با دندان گاز می گرفتند.

یکی دیگر از آزمایش هایی که می تواند تفاوت بین طلا و پیریت را ثابت کند، اسید نیتریک است. این اسید قادر است فلزات را در خود حل کند، درحالی که کوچکترین تاثیری روی طلا ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید