وبلاگ

نحوه تمیز کردن طلا در خانه

همان‌ طور که می‌دانید طلا یکی از گران‌بهاترین و محبوب‌ترین اکسسوری‌ها محسوب می‌شود که نگهداری از آن نیازمند توجه ویژه‌ای است. طلا علاوه  بر ارزشی که دارد بیشتر برای زیبایی بخشی به بدن ما استفاده می شود. اما این زیبایی تنها زمانی جلوه می کند که طور مرتب و منظم طلاها را تمیز کنیم. اگر به هر دلیل طلای شما کثیف باشد دیگر مانند سابق جلوه و نما ندارد و حتی موجب بدگوی از شما می شود. اما هرچقدر هم از زیورآلات خود به ‌خوبی نگهداری کنید، ممکن است در طول زمان دچار کدر شدن و تیرگی شده و درخشش زیبایی قبلی خود را از دست بدهند. کدر و سیاه شدن طلا برای هیچ ‌کس مطلوب نبوده و تمام افراد به دنبال رفع کدری و براق کردن طلا هستند. با استفاده از روش‌هایی برای تمیز کردن طلا می‌توان آن‌ها را مثل روز اول درخشان و براق کرد و از شر تیرگی آن‌ها خلاص شد.

اهمیت تمیز کردن طلا

برخی از افراد تصور می‌کنند که با توجه به این ‌که طلا یک نوع فلز مقاوم است، با گذر زمان دچار تغییرات نمی‌شود. اما این ‌گونه نیست. فلز طلا با گذر زمان به دلیل تماس با مواد بهداشتی، عرق، عطر و… دچار کدری شده و درخشش خود را از دست می‌دهد. استفاده مداوم از زیورآلات طلا نیز باعث سایش و کدری آن‌ها می‌شود. بنابراین هر چقدر هم از طلای خود محافظت کنید، زیورآلات شما به ‌مرور دچار تغییرات می‌شود. به ‌همین دلیل لازم است هر چند وقت یک ‌بار نسبت‌ به تمیز کردن طلا اقدام کرده و برای رفع کدری آن‌ها از روش‌های گوناگونی استفاده کنید. توجه داشته باشید که طلای خالص و ۲۴ عیار دچار تغییرات نمی‌شود. تغییر زیورآلات شما بدلیل وجود ناخالصی فلزات دیگر است. طلای ۲۴ عیار به دلیل نرمی خود قابل‌ استفاده در زیورآلات نبوده و طراحان برای ساخت زیورآلات از ترکیب آن‌ها با فلزات ارزشمند دیگری مانند نقره و مس استفاده می‌کنند تا به یک سفتی قابل ‌قبول برسد. استفاده از این فلزات در ساخت جواهرات طلا به سفتی و حفظ شکل زیورآلات شما کمک می‌کند. اما این فلزات به ‌مرور زمان با اکسیژن هوا، بقیه آلیاژها، رطوبت و سولفور واکنش داده و باعث سیاه شدن و تیرگی طلای شما می‌شوند. پس تیرگی زیورآلات شما به‌ خاطر این‌ موضوع نیست که طلای شما اصل نیست، بلکه به‌خاطر وجود فلزات دیگری است که برای حفظ شکل آن، به آن اضافه شده‌اند. هرچه عیار طلای شما بالاتر باشد، تیرگی و کدر شدن آن در طول زمان نیز کمتر خواهد بود. اگر در ساخت زیورآلات شما از مس بی‌کیفیت استفاده‌ شده باشد یا درصد مس استفاده‌ شده در زیورآلات، بیشتر از نقره باشد، احتمال تیرگی و کدر شدن طلای شما زیاد است. این اتفاق در فصل‌های گرم سال بیشتر دیده می‌شود زیرا با تعریق بدن انسان، نمک موجود در عرق با مس موجود در زیورآلات شما واکنش داده و باعث سیاه شدن طلا و افتادن رد سیاه یا سبز طلا روی انگشت می‌شود.

مراحل تمیز کردن گردنبند طلا

در صورتی که گردنبند شما هیچ سنگ قیمتی ندارد و یا چندان روی آن کار نشده است برای تمیز کردن آن مشکل زیادی نخواهید داشت و به راحتی میتوانید گردنبند را داخل یک ظرف پر از آب سرد ریخته و چند قطره مایع ظرفشویی داخل ظرف بریزید سپس به آرامی و با دستان خود گردنبند را تمیز کنید.

اگر گردنبند شما خیلی کثیف است

برخی از افراد چندان در تمیز نگه داشتن جواهراتشان کوشا نیستند. احتمالا شما اینطور نیستید اما برای گروه اول حتما لازم است که گردنبند دست کم ۱۵ دقیقه در آب خیسانده شود سپس آن را شست.

اگر زنجیر گردنبندتان ضخیم است

اگر گردنبند طلا ظریف دارید تنها کافیست که گردنبد را به آرامی خیسانده و مالش دهید. اما اگر ضخیم بود باید از برش کوچکی مانند مسواک نرم استفاده شود. اما دقت کنید که برس کاملا نرم باشد تا باعث خراشیده شدن آن نشود.

آب کشیدن گردنبند طلا

این مرحله را از قلم نیندازید. قبل از خشک کردن گردنبند حتما آن را زیر آب سرد قرار دهید تا کاملا از کف و مواد پاک کننده عاری شود. اگر زنجیر یا گردنبند شما فرورفتگی و برآمدگی زیادی دارد حتما به مدت یک دقیقه با آب سرد گردنبند را با آب سرد بشووید.

خشک کردن گردنبند

این مرحله مهم است و بهتر است که بعد از شستشوی کامل و ملایم گردنبند طلا آن را سریع با یک دستمال یا حوله نزم ولطیف خشک کنید. دقت کنید که پارچه باید حتما خشک باشد. حوله ها یا دستمال هایی که پرز دارند یا چسپندگی ایجاد میکنند میتوانند باعث سایش گردنبد شود بنابراین از آن ها استفاده نکنید. استفاده از پارچه ها یا حوله های میکروفایبر میتواند در این خصوص موثر باشد. استفاده از میکروفایبر باعث درخشان تر شدن جواهرات شما میشود.

 

برخی از خانم ها برای تمیز کردن جواهرات طلای خود از روش های خطرناک و نامطمئنی استفاده میکنند. آن ها از خمیر دندان و جوش شیرین برای تمیز کردن گردنبند طلا استفاده میکنند که اینکار واقعا خطرناک و نادرست است. خمیر دندان و جوش شیرین به صورت طبیعی باعث خوردگی و ایجاد خش و خراش روی طلای شما میشوند. استفاده از این روش مخصوصا برای تمیز کردن جواهرات و طلاهای سنگ دار کار خطرناکی است  چون سنگ به شدت آسیب دیده و قیمتش کم می شود. از همه مهمتر ممکن است اینکار موجب شل شدن سنگ یا سست شدن اتصالاتش به طلا شود. در ادامه ما شما را با روش‌های دیگر تمیز کردن طلا آشنا می‌کنیم اما باز هم توصیه ما به شما استفاده از روش‌های بالا است.

روش‌های تمیز کردن طلا

روش‌های مختلفی مانند شستن طلا با تاید ، شستشوی طلا با وایتکس، مایع ظرفشویی و… برای تمیز کردن طلای زرد و سفید وجود دارد. البته توجه داشته باشید که روش تمیز کردن جواهرات دارای سنگ‌های قیمتی کمی متفاوت است. زیرا در ساخت آن‌ها سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به کار رفته‌اند که دارای بافت حساسی بوده و نمی‌توان آن‌ها را با مواد قلیایی یا اسیدی تمیز کرد به همین دلیل تمیز کردن طلا نیازمند توجه ویژه بوده و به ‌غیر از روش برق انداختن طلا به وسیله مایع ظرفشویی، بقیه روش‌هایی که به شما آموزش می‌دهیم باید با احتیاط استفاده شوند. البته نگران نباشید نکات لازم برای برق انداختن طلا در خانه با هر کدام از این روش‌ها را به شما آموزش می‌دهیم.

تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی

شما می‌توانید هر نوع تیرگی طلا را به وسیله مایع ظرفشویی از روی طلای خود پاک کنید. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن طلا باید از یک مایع ظرفشویی ملایم و فاقد فسفات استفاده کنید. برای شروع چند قطره مایع ظرفشویی را داخل مقداری آب ولرم ریخته و هم بزنید. بعد از حدود ۱۵ ثانیه و ترکیب شدن کامل آب و مایع ظرفشویی، طلا را به مدت ۱۵ دقیقه درون محلول بگذارید تا کامل خیس بخورد (همان‌ طور که گفتیم مایع ظرفشویی شما باید فاقد فسفات باشد وگرنه باعث خوردگی سطح طلای شما می‌شود). بعد از گذشت حدود ۱۵ دقیقه، هرگونه سیاهی و کثیفی از سطح طلای شما حذف می‌شود. پس‌ از آن می‌توانید طلا را از داخل محلول بیرون آورده و با یک دستمال تمیز خشک کنید. با یک دستمال تمیز روی سطح طلا بکشید تا تیرگی‌های آن جدا شود. اگر با دستمال، کدری طلای شما برطرف نشد می‌توانید از یک مسواک بسیار نرم آغشته به محلول مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید. مسواک را از روی جاهایی که تیره و کدر شده‌اند، بکشید. دقت داشته باشید که مسواک شما باید بسیار نرم بوده و خیلی روی طلا فشار نیاورید زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد خراش روی سطح طلای شما شود. پس ‌از انجام این مراحل طلای خود را زیر شیر آب کشی گرفته و به‌ طور کامل شسته و تمیز کنید. توجه داشته باشید که با انجام این کار ممکن است طلا از دست شما افتاده و در چاه سینک گیر کند برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است که از یک سبد با سوراخ‌های بسیار ریز یا آبکش درون سینک استفاده کنید. پس ‌از شستشو و تمیز کردن طلا، طلای خود را با یک دستمال نرم و بدون پرز مانند دستمال مخصوص پاک کردن جواهرات یا دستمال عینک، خشک کنید. پس از آن زیورآلات خود را یک شب تا صبح در معرض هوای آزاد قرار دهید تا به ‌طور کامل خشک شود. پس از آن نیز می‌توانید با دستمال مخصوص برق انداختن جواهرات، سطح طلای خود را دستمال کشیده و باعث درخشش بیشتر آن شوید.

تمیز کردن طلا با خمیر دندان و مسواک

برای تمیز کردن طلا با خمیر دندان باید مقدار کمی از خمیر دندان را با دست خود روی طلا کشیده و بعد به وسیله یک مسواک نرم آن را تمیز کنید. پس از تمیز کردن به وسیله مسواک، آن را با آب گرم شستشو داده و به وسیله یک دستمال نرم و بدون پرز خشک کنید.

شستن طلا با آب گرم

هر قطعه از طلای شما که نیاز به شستشو دارد را می‌توانید در آب گرم و روان شستشو دهید. یک شستشوی خوب با آبگرم به طلای شما کمک می‌کند که در طولانی‌مدت از آلودگی‌ها دور بماند. برای شستن طلا با آب گرم اطمینان حاصل کنید که آب داغ نباشد. به ‌خصوص اگر زیورآلات شما دارای سنگ‌های قیمتی باشند. همچنین زیورآلات خود را زیر آب با فشار زیاد نگیرید. زیرا این کار باعث جدا شدن نگین‌ها از زیورآلات شما می‌شود.

تمیز کردن طلا با آمونیاک

پیش ‌از آموزش روش تمیز کردن طلا با آمونیاک لازم است به این نکته اشاره کنیم که آمونیاک می‌تواند باعث خارش، سوزش و حساس شدن پوست شما شود. بنابراین هنگام کار با آن باید نکات ایمنی را رعایت کرده و حتما از دستکش برای محافظت از دستان خود استفاده کنید. برای انجام این کار باید حدود ۲۴۰ میلی‌لیتر آب ولرم را داخل یک کاسه شیشه‌ای ریخته و یک قاشق چای‌خوری صابون ظرفشویی یا مایع ظرفشویی را به آن اضافه کنید. سپس حدود ۲ و نیم میلی‌لیتر یا نصف قاشق چای‌خوری آمونیاک را به محلول خود اضافه کرده و آن را با یک اسفنج هم بزنید. دقت داشته باشید که آمونیاک دارای بوی بسیار تند و زننده بوده و ممکن است باعث ناراحتی شما شود. به‌ همین دلیل بهتر است که این کار را در یک فضای باز مانند بالکن یا کنار پنجره انجام دهید. اگر امکان انجام این کار در فضای باز برای شما مقدور نیست می‌توانید از ماسک استفاده کنید تا آسیبی به ریه‌های شما وارد نشود. طلایی که دچار کدری شده را داخل کاسه انداخته و اجازه دهید که ۱۰ ثانیه به همان صورت باقی بماند. برای این‌ که طلا را داخل محلول آمونیاک قرار دهید، توصیه می‌کنیم که آن را بالاتر از کاسه گرفته و به‌ آرامی داخل محلول پرت کنید. هنگام انجام این کار دقت کنید که محلول آمونیاک به بیرون از ظرف نپاشد. بعد از ۱۰ ثانیه، طلای خود را به وسیله یک انبر بیرون بیاورید. پیش ‌از انجام این کار اطمینان حاصل کنید که همه جای طلای شما داخل محلول آمونیاک قرار گرفته باشد. پس‌ از آن به وسیله یک مسواک بسیار نرم، روی تیرگی و کدری های طلای خود بکشید. دقت داشته باشید که این کار را حتما در بالای ظرف حاوی محلول آمونیاک انجام دهید تا در هنگام تمیز کردن طلا، محلول آمونیاک به بیرون و بر روی سطوح دیگر نپاشد. بازهم تاکید می‌کنیم که در هنگام انجام این کار حتما از دستکش استفاده کنید. زیرا آمونیاک می‌تواند باعث ایجاد حساسیت به پوست شما شده و می‌تواند به آن آسیب برساند. پس ‌از مسواک زدن طلای خود را به مدت ۳۰ تا ۴۵ ثانیه در داخل یک ظرف حاوی آب سرد انداخته یا آن را زیر آب سرد شیر ظرفشویی خود بگیرید. اطمینان حاصل کنید که آمونیاک از سطح طلای شما به ‌طور کامل پاک شود و پس ‌از پاک کردن آمونیاک، طلای خود را به کمک یک دستمال نرم یا حوله خشک کنید. پس ‌از تمیز کردن طلا با آمونیاک، آن را به وسیله محلول آب و مایع ظرفشویی و همچنین با کمک گرفتن از یک اسفنج دوباره شستشو دهید تا مطمئن شوید که هیچ آمونیاکی بر روی سطح آن باقی نمی‌ماند.

تمیز کردن طلا با جوش‌ شیرین

تا این‌ جای مقاله با اهمیت تمیز کردن طلای سیاه شده آشنا شدیم. برای تمیز کردن طلا در خانه می‌توانید از جوش‌ شیرین نیز استفاده کنید. برای این کار حدود ۴۷۰ میلی‌لیتر آب را داخل یک شیر جوش بزرگ یا یک قابلمه ریخته و بجوشانید. سپس یک ‌لایه فویل آلومینیمی را داخل یک ظرف شیشه‌ای یا تابه پیرکس قرار داده و با فشار دادن روی سطح آن به‌ طور کامل ثابت کنید. لبه‌های فویل را نیز تا کنید تا به سمت بیرون لبه‌های ظرف برگردد. دقت کنید که سمت براق فویل آلومینیومی شما باید حتماً رو به سمت بالا باشد. نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که ظرف شیشه‌ای شما باید حتماً از جنس پیرکس باشد. زیرا ظرف باید روی حرارت قرار گیرد و در صورت مقاوم نبودن آن، ظرف می‌شکند. برای تمیز کردن طلا به وسیله جوش ‌شیرین باید طلایی که دچار تیرگی و کدری شده را درون ظرف پیرکس بر روی فویل آلومینیوم قرار دهید. پس ‌از آن مقداری جوش ‌شیرین را روی سطح آن بپاشید. این مقدار برای هر قطعه طلایی که دچار تیرگی شده، حدود یک تا یک قاشق غذاخوری جوش ‌شیرین است. پس ‌از انجام این مرحله، ۴۷۰ میلی ‌لیتر آب جوش آمده را روی آلومینیوم داخل ظرف پیرکس ریخته و ۵ دقیقه به همان حال باقی بگذارید. دقت کنید که طلای شما حتما داخل محلول آب جوش و جوش شیرین غوطه‌ور شده و به ‌طور کامل غرق شود. کاربرد ورقه آلومینیمی در این فرایند، این است که باعث می‌شود جوش‌ شیرین و آب داغ با یکدیگر واکنش شیمیایی دهند. سپس طلا را به وسیله یک انبر آشپزی یا چنگال برداشته و زیر شیر آب سرد قرار دهید. شما می‌توانید برای صرفه‌جویی در مصرف آب، یک کاسه را از آب سرد پر کرده و طلای خود را به مدت ۴۵ ثانیه تا یک دقیقه داخل آن بیندازید. این مدت باعث می‌شود که شما مطمئن شوید محلول جوش‌شیرین از روی طلای شما پاک‌ شده است. پس از شستشو و تمیز کردن طلا می‌توانید آن را به وسیله یک دستمال نرم و بدون پرز، خشک کنید. پس ‌از خشک کردن طلا، باید آن را به مدت ۱۰ دقیقه در معرض هوای آزاد گذاشته و مطمئن شوید که هیچ رطوبتی بر روی آن باقی نمانده ‌است. دقت داشته باشید که این روش تنها برای زیورآلاتی قابل‌ انجام است که دارای سنگ‌های قیمتی نباشند. جوش شیرین به دلیل ماهیت خود می‌تواند به استحکام، بافت و درخشش سنگ‌های زیورآلات شما آسیب جدی وارد کند.

تمیز کردن طلا با سرکه

توجه داشته باشید که سرکه به‌ خاطر حالت اسیدی خود، باعث خورندگی طلا شده و ما استفاده از آن را برای تمیز کردن طلا به ‌هیچ ‌عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم. اما برای از بردن تیرگی طلا با سرکه یک دستورالعمل عمومی وجود دارد که در پایین برای شما شرح داده‌ایم: برای تمیز کردن طلا با سرکه ابتدا ۲ قاشق چای ‌خوری نمک را به نصف لیوان سرکه سفید اضافه کرده و خوب هم بزنید. سپس به مدت چند دقیقه طلا را داخل این محلول قرار دهید و پس ‌از گذشت چند دقیقه طلا را از داخل محلول بیرون کشیده و بررسی کنید که آیا تیرگی‌ها از بین‌ رفته یا خیر. اگر تیرگی‌های طلا از بین رفته بود، آن را با آب ولرم آبکشی کرده و مدتی در فضای اتاق قرار دهید تا خشک شود.

تمیز کردن طلا با آبلیمو

برای از بین بردن تیرگی‌های طلا می‌توانید از آبلیمو استفاده کنید. برای تمیز کردن طلا می‌توانید مقداری آبلیمو را در یک ‌کاسه ریخته و با چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کنید. بعد از این‌ که مایع ظرفشویی و آبلیمو را به خوبی مخلوط کرده و هم زدید، زیورآلات خود را داخل آن قرار داده و زمان کافی برای خیس خوردن طلا را در اختیار آن قرار دهید. پس از آن باید مرتب طلای خود را چک کنید و هر زمان که اطمینان حاصل گردید طلای شما تمیز شده و تیرگی‌های آن ازبین ‌رفته، آن را از ظرف خارج کنید. پس ‌از در آوردن طلا از محلول آبلیمو و مایع ظرفشویی لازم است آن را به‌ خوبی شسته و به‌ طور کامل خشک کنید.

تمیز کردن طلا با جوشاندن در آب

برای استفاده از این روش ابتدا باید بدانید که چه نوع زیورآلاتی را می‌توان در آب جوش انداخت و جوشاند. اما جوشاندن زیورآلاتی که دارای سنگ‌های قیمتی ظریف مانند سنگ اپال، مرجان، سنگ ماه و مروارید هستند ممکن است باعث ترک خوردن آن‌ها شود. به‌ همین دلیل استفاده از این روش را برای زیورآلات دارای سنگ‌های قیمتی توصیه نمی‌کنیم.
استفاده از این روش برای زیورآلاتی که دارای سنگ‌هایی هستند که با چسب به طلا چسبانده شده‌اند نیز توصیه نمی‌شود. زیرا آب جوش ممکن است باعث شل شدن چسب آن‌ها شود. برای تمیز کردن طلا با این روش ابتدا باید آب را جوشانده و تمام جواهرات خود را در آن قرار دهید. برای این کار از ظروف نسوز استفاده کرده و هنگامی‌ که منتظر جوشیدن آب هستید، زیورآلات و طلای خود را داخل آن قرار دهید. پس ‌از انجام این مراحل صبر کنید تا آب کم‌کم خنک شود. زمانی که بتوانید دست خود را به‌ راحتی در آب قرار دهید، می‌توانید طلای خود را بیرون بیاورید. پس ‌از آن با یک برس بسیار نرم روی طلا کشیده و آن را کامل تمیز کنید. سپس از یک حوله نرم برای خشک کردن آن استفاده کرده و پس‌از آن، آن را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

استفاده از الکل برای تمیز کردن طلا

یکی دیگر از بهترین روش‌ها از بین بردن سیاهی طلا، استفاده از الکل است. برای انجام این کار باید مقداری الکل را در یک‌ کاسه ریخته و زیورآلات خود را در آن غوطه‌ور کنید. اجازه دهید که طلای شما به مدت ۳ ساعت در الکل باقی بماند. سپس طلا را از الکل خارج کرده و به‌ خوبی شستشو دهید و در آخر نیز باید طلای خود را به‌ طور کامل خشک کنید.

شستشوی طلا با دستگاه اولتراسونیک

اغلب زیورآلات با استفاده از این دستگاه قابل شستشو هستند. اما توصیه می‌کنیم از زیورآلاتی که دارای سنگ‌های قیمتی نرم مانند لاجورد، اوپال و فیروزه یا جواهرات ارگانیک مانند مرجان، مروارید و کهربا هستند و در این دستگاه استفاده نکنید. زیرا خطر آسیب‌دیدگی آن‌ها وجود دارد. همچنین جواهراتی که رنگ آن‌ها با عملیات حرارتی افزایش‌ یافته، برای شسته شدن توسط این دستگاه مناسب نیستند. برای تمیز کردن طلا با دستگاه اولتراسونیک، قطعات طلا و جواهرآلات را در سبد ویژه‌ای گذاشته و در محلول شستشوی طلا که مخصوص تمیز کردن زیورآلات است، غوطه‌ور می‌کنند. نحوه شستشوی طلا با این دستگاه به این صورت است که با روشن‌ شدن دستگاه، انرژی اولتراسونیک باعث تشکیل شدن و از بین رفتن حباب‌های کوچکی در محلول شوینده می‌شود. این انرژی بالا باعث ایجاد حباب‌هایی می‌شود که اندازه آن‌ها به‌ سرعت افزایش‌ یافته و بعد از رسیدن به یک اندازه مشخص می‌ترکند. انرژی زیاد ناشی از این انفجارهای میکرونی باعث تمیز شدن جواهرات و جدا شدن آلودگی‌ها از تمامی قسمت‌های زیورآلات از جمله حفرات ریز، شیارها و نقاط غیر قابل ‌دسترس شده و باعث فراهم شدن بالاترین کیفیت نظافتی می‌شود.

روش تمیز کردن طلا با سرکه سیب

یکی از آسانترین روش‌ها برای تمیز کردن طلا استفاده از سرکه سیب است. تعجب کردید؟ بله قبلاً در مورد سرکه صحبت کرده بودیم ولی تمیزکردن طلا با سرکه سیب یک چیز دیگر است. تمام چیزی که به آن نیاز دارید یک فنجان سرکه سیب است. طلایتان را به مدت 15 دقیقه داخل آن بگذارید. بعد از این مدت طلا را خارج کنید و با یک پارچه نرم بدون پرز آن را جلا دهید مثلاً می توانید از پارچه جلادهنده عینک طبی استفاده کنید که برای این کار مناسب است. این کار باعث می شود تمام جرم‌ها از بین برود و یک درخشش اضافی هم به کار بدهد.

تمیز کردن طلاهایی که سنگ‌های قیمتی دارند

زیورآلاتی که دارای سنگ‌های قیمتی هستند و این سنگ‌ها بر روی آن‌ها چسبانده شده را نباید در آب غوطه‌ور کرد. آب گرم باعث از بین رفتن سنگ‌های قیمتی شده و مسواک زدن نیز ممکن است باعث کنده شدن آن‌ها شود. به‌ همین دلیل برای تمیز کردن آن‌ها باید از روشی استفاده کنید که از غوطه‌ور کردن آن‌ها در آب جلوگیری کند. برای تمیز کردن طلا و جواهرات دارای سنگرهای قیمتی باید آن‌ها را با یک پارچه صابونی و مرطوب شستشو داده و پاک کنید. مقدار کمی از مایع ظرفشویی و آب را داخل یک ظرف ریخته و یک حوله بسیار نرم را به آن آغشته کنید. سپس جواهرات خود را به ‌آرامی با حوله آغشته به محلول مایع ظرفشویی و آب مالش داده و پاک کنید. پس ‌از آن نیز باید زیورآلات خود را با یک پارچه مرطوب با آب خالی شست‌ و شو دهید. پارچه مرطوب خود را به ‌آرامی روی جواهرات کشیده و مواظب باشید که خمیرهای صابونی باقی‌ مانده در جواهرات شما به‌ خوبی خیس بخورند. بعد از تمیز کردن نیز آن‌ها را آویزان کنید و اجازه دهید که خشک شوند.

نکات مهم هنگام شستشوی طلا و جواهر

اگر انگشتر طلایی شما دارای سنگ‌های قیمتی مانند الماس است، مطمئن شوید که در هنگام تمیز کردن و جرم گیری طلا گوشه‌های آن آسیب نبیند. به ‌هیچ ‌وجه از سفیدکننده‌ها برای تمیز کردن جواهرات خود استفاده نکنید. به عبارت بهتر زیورآلات خود را به‌ هیچ‌ عنوان در معرض تماس با کلر قرار ندهید زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ دائمی آن‌ها شود. مسواک‌های زبر باعث ایجاد خراش بر روی جواهرات طلا و سنگ‌های قیمتی می‌شوند. بنابراین بهتر است از آن‌ها برای تمیز کردن طلاها و جواهرات خود استفاده نکنید. سنگ‌های اوپال بسیار ظریف بوده و لازم است که در هنگام تمیز کردن آن‌ها به این مورد توجه داشته باشید که از خمیردندان یا تمیزکننده های اولتراسونیک، ساینده و مواد شیمیایی استفاده نکنید.

دلایل سیاه و کدر شدن طلا

 صابون:

برای پیشگیری از سیاه شدن طلا باید از تماس آن با هر شوینده صابونی با مواد ناشناخته جلوگیری کنید. پیش ‌از دوش گرفتن، طلا و جواهرات خود را کنار گذاشته و آن‌ها را با خود به حمام نبرید. زیرا رطوبت و مواد شوینده باعث تغییر رنگ طلا و کدر شدن آن‌ها می‌شود.

کلر:

کلر بدترین دشمن طلا و جواهر بوده و در دماهای بالا مانند جکوزی می‌تواند باعث آسیب جدی به طلا و جواهرات شما شود.

هر چند وقت یکبار جواهرات طلا را تمیز کنیم؟

تعداد دفعات تمیز کردن جواهرات طلا رابطه مستقیمی با میزان استفاده از آن‌ها دارد. طلا مانند نقره نیست و به راحتی کدر نمی‌شود، اما پوشیدن و جابه‌جایی مکرر آن می‌تواند درخشندگی آن را کاهش دهد. طلایی که دارای عیار کمتری است حاوی غلظت بالاتری از آلیاژ است و به همین دلیل اگر در معرض بیش از اندازه مواد شیمیایی مانند کلر، الکل، اسیدها و ترکیباتی که در آن‌ها گوگرد وجود دارد قرار بگیرد، کدر می‌شود. جواهراتی که اغلب استفاده می‌شوند در صورتی که سطح آن‌ها کدر شود باید حداقل ماهی یک‌بار و یا بیشتر تمیز شوند.

نحوه حفظ و نگهداری از طلا و جواهر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم موارد بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند به زیورآلات شما آسیب و باعث رد سیاه طلا شوند. به ‌همین دلیل توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از تیره شدن جواهرات خود از تماس زیورآلات با این مواد جلوگیری کنید. اگر قصد رفتن به استخر و شنا کردن را دارید توصیه می‌کنیم پیش ‌از ورود به آب طلای خود را بیرون آورید. زیرا کلر موجود در آب می‌تواند به طلا جواهرات شما آسیب برساند.
هنگام شستشوی ظروف و استفاده از مواد شوینده قوی از دستکش استفاده کنید و مانع از تماس جواهرات خود با انواع شوینده شوید. زیورآلات خود را در یک مکان امن قرار دهید. این کار علاوه‌ بر این ‌که مانع گم شدن آن‌‌ها می‌شود، احتمال آسیب‌های محیطی به آن‌ها را نیز کم می‌کند.

سخن پایانی تمیز کردن طلا

راه‌های مختلفی برای تمیز کردن طلا و از بین بردن آلودگی آن وجود دارد. برخی از این روش‌های جلا دادن طلا خانگی بوده و برخی دیگر نیز توسط افراد متخصص انجام می‌شود. گفتیم که یکی از عوامل مؤثر بر تیره شدن طلا کیفیت پایین ساخت آن است. به‌ همین دلیل لازم است طلای خود را از مراکز معتبر تهیه کنید. برای سفارش ساخت طلا و جواهر با کیفیت بسیار بالا از گالری جواهری گوهرآرا اینجا کلیک کنید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید