مقالات آموزشی

راهنمای خرید زنجیر طلا مردانه یا زنانه

اگر در حال خواندن این مقاله  هستید احتمالا به دنبال خرید زنجیر طلای مردانه یا زنانه هستنید. فرقی نمیکند برای خودتان میخواهید بخرید یا برای هدیه دادن. در هر صورت نکاتی وجود دارد که باید حین خرید به آن ها توجه کنید. در این مقاله کیش طلا با ذکر چند توصیه و نکته ساده به شما کمک میکند که خرید بهتری داشته باشید.

زنجیر طلا توپر و کامل میخواهید یا روکش دار و یا حتی توخالی؟

عنوان این بخش تقریبا گویای همه چیز است. به طور  کلی زنجیرهای طلا را در سه مدل بالا تولید میکنند. یعنی:

  • یا تمام ساختار زنجیر را از طلا میسازند و عموما توپر است
  • یا زنجیر از فلز دیگری است که تنها با طلا آبکاری شده و یک روکش طلایی دارد
  • و یا اینکه جنس زنجیر طلا است اما توخالی است.

این سه مدل با هم تفاوت های زیادی دارند اما مهمترین تفاوتشان در قیمت خرید طلا است. برای مثال قیمت زنجیر طلای مردانه یا زنانه ای که روکش طلا دارد از همه مدل ها ارزانتر است. زیرا روکش طلا بعد از مدتی از بین میرود و فلز زیرین آن نمایان میشود. این زنجیرها نیازمند طلاکاری جدید هستند و گرنه قابل استفاده نیستند. از طرفی قیمت گردنبند طلا زنانه یا مردانه توخالی نیز کمتر است. اما اگر میخواهید همیشه استفاده کنید ما توصیه میکنیم که تنها طلای توپر بخرید.

مراقب باشید توخالی و طلاکاری را به جای زنجیر طلا توپر به شما نفروشند

هنگام خرید زنجیر طلای مردانه یا زنانه زنجیر را در دست بگیرید. اگر با وجود حجم بالا وزن کمی داشت یعنی طلای آن  توخالی است. و اگر با وجود وزن بالا قیمت پایینی داشت حتما طلاکاری شده است.

قصد خرید طلای چند عیار دارید؟

عیار نقش مهمی در خرید زنجیر طلای مردانه و زنانه دارد. عیار هم میتواند نرمی و سختی طلا را مشخص کند، هم درصد درصد خلوص آن را. و در نهایت میتواند روی قیمت زنجیر طلا نیز تاثیر بگذارد.

هرچه عیار زنجیر بالاتر باشد نشان دهنده  این است که درصد طلای بکار رفته در آن بالاتر است و هرچه عیار پاییینتر یعنی علاوه بر طلا فلزات دیگری نیز در بافت زنجیر بکار رفته اند. علاوه بر این، اگر زنجیر تمام عیار باشد و هرچه عیارش بالا برود، نرم تر میشود و استحکامش کم خواهد شد. برعکس این موضوع نیز صادق است. یعنی زنجیری که عیار کمتری دارد مستحکم و مقاومتر است.

اگر قصد خرید زنجیر طلای مردانه یا زنانه دارید و میخواهید هر روزه آن را استفاده کنید بهتر است زنجیر طلای ۱۸ عیار به بالا نخرید. (۲۰ و ۲۲). برای این منظور طلای ۱۸ عیار یا عیارهای پایین مناسب تر است.  اما اگر  فقط میخواهید هرازچندکاهی استفاده کنید میتوانید حتی طلای ۲۴ عیار هم بخرید.

با دقت بدنه و ساختار اصلی زنجیر را بررسی کنید

با نگاه کردن به بدنه زنجیر طلا میتوان به راحتی جنس، طرح و میزان مقاومتش را سنجید. برخی زنجیرها به آسانی و تنها با چند بار افتادن و یا دستگاری کردند به هم پیچ میخورند. برای مثال زنجیرهای بافت تخت و جناغی هر دو این گونه اند.

نمونه دیگر زنجیر طلای مردانه و زنانه که به راحتی به لباس گیر میکند، زنجیرهای اصطلاحا مارپیچی هستند. تجربه ثابت کرده اگر چنین گردنبند و یا زنجیری پیچ و تاب بخورد حتی اگر تعمیر شود مانند روز اولش نخواهد شد.

نازک و ظریف یا ضخیم و مستحکم؟ قصد خرید کدام را دارید؟

همواره حین خرید زنجیر طلای زنانه یا حتی مردانه به یک نکته مهم توجه کنید. اینکه میخواهید زنجیر یا گردنبند را هرازچندگاهی استفاده کنید یا اینکه همیشه میخواهید استفاده کنید؟

اگر قصد و هدفتان از خرید زنجیر طلای مردانه یا زنانه تنها استفاده موقتی و در برخی مراسمات است میتوانید زنجیرهای ظریف و نازک بخرید و اگر میخواهید همیشه از آن استفاده کنید بهترین کار این است که یک زنجیر طلای ضخیم بخرید که بتواند تاب و توان استفاده طولانی مدت را داشته باشد.

در همین خصوص برخی زنجیرها مقاوت بالایی دارند و در بازار طرفدارارن زیادی دارد. برخی از انواع زنجیرها عبارتند از:

  • فیگارو
  • لنگر
  • طنابی
  • تسمه ای
  • جعبه ای
  • گندمی

متد و روش قفل شدن زنجیر طلا بسیار بسیار مهم است

ما به عنوان کسانی که سروکارمان با انواع طلاجات و جواهرات است توصیه میکنیم که حتما به این موضوع توجه کنید. اغلب کسانی که به قصد خرید زنجیر طلای مردانه یا زنانه به ما مراجعه میکنند هیچ توجهی به نحوه قفل شدن زنجیر ندارند. و اغلب بدون اینکه بپرسند آیا قفل این زنجیر مطمئن و محکم است یا خیر، محصول را میخرند و استفاده میکنند. اما حقیقتش را بخواهید این موضوع مهم است. چرا؟

چوت بیشتر زنجیرها در حالت پیشفرض و معمولی دارای یک قفل حلقه ای ساده هستند. این قفل ها هم ساده هستند و هم ارزان. و البته خیلی مقاوم نیستند. برای همین ممکن است زود پاره شوند و حتی باعث گم شدن زنجیرتان شوند. چاره کار چیست؟

ما توصیه میکنیم که به جای قفل های حلقه ای ساده مرسوم، زنجیرهایی بخرید که دارای قفل به اصطلاح لابستری هستند. این قفل ها بسیار محکمند و خیلی خیلی مکانیزم خوبی برای قفل نگاه داشتن زنجیر دارند. احتمال پاره شدن این قفل ها بسیار کم است.

سطح زنجیر طلا را بررسی کنید

فرقی نمیکند که قصد خرید دستبند طلای مردانه داشته  باشید یا زنانه، در هر صورت یکی از مهمترین مراحل خرید باید بررسی سطح زنجیر و ویژگی های ظاهری آن باشد. لابد میپرسید چرا؟

زنجیرها در طرح ها و ساختارهای مختلفی ساخته میشوند. سازنده یا تولید کننده ممکن است برخی زنجیرها را بر اساس طرحی ساخته باشد که حین سایش با لباس یا بدن گیر کند و به آن ها آسیب بزند. بنابراین اگر میخواهید اغلب اوقات زنجیر طلای زنانه یا مردانه خود را استفاده کنید احتمالا اصلا دلتان نمیخواهد که به پیراهن و یا پوست شما آسیبی برسد. (البته منظور از آسیب تنها حالت قرزمز شدن پوست است)

شما باید زنجیرهایی بخرید که اصطلاحا نرم هستند و هرچقدر هم استفاده شوند باز هم به چیزی آسیب نمیزنند. برای این منظور لازم است که حین خرید زنجیر طلا حتما سطح زنجیر را لمس کنید و حتی  اگر فروشنده به شما اجازه داد آن را به سطح لباس خود بکشید تا ببینید آیا گیر  میکند یا خیر. اگر  سطح صاف و زیبایی داشت و به پوستتان یا پیراهن و لباستان آسیبی نزد میتوانید آن را بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید