وبلاگ

تفاوت حلقه و انگشتر

گالری گوهرآرا

انگشتر چیست ؟

انگشتر به نوار باریک فلزی گفته میشود که عموما به شکل مدور ساخته میشود. و جنس آن اغلب از فلزات و آلیاژهای گرانبها نظیر طلا و نقره و پالادیوم و پلاتین و … میباشد. در ساخت انگشتر ابعاد حلقه از لحاظ اندازه به مقداری است که دور یکی از انگشتان دست را در بر بگیرد.
برخی انگشتر ها نماد زینت در میان زن و مرد دارد و برخی دیگر از انگشتر ها جنبه ی دین و مذهب داشته و به مقدسات دین و آیات الهی زینت داده شده اند، همچنین برخی دیگر از انگشتر ها مختص گروه خاصی از مردم بوده و بیشتر در گذشته عده ای از مردم از آن به عنوان مهر استفاده می کردند. جنبه های مختلفی که هر انگشتر دارد باعث‌ شده میان مردم هم از لحاظ تفکر فرق داشته باشد . انگشتر را هر شخص طبق سلیقه ی خود میتواند در هر انگشت دست خود بیندازد و همانند حلقه مختص انگشت خاصی نیست . طرح های متفاوتی که بر روی انگشتر ها ایجاد می شود زیبایی آن را دوبرابر کرده و برخی از حلقه های آن با طرح های پیچیده تری ساخته میشوند همچنین، محدودیتی در پوشیدن انگشتر وجود ندارد و فرد مختار است در هر انگشت از انگشتر مورد نظر خود استفاده کند.

انگشتر چه خصوصیاتی دارد ؟

از جمله خصوصیاتی که انگشتر دارد : خواص درمانی و معنوی آن است که از لحاظ معنوی میتوان به دوری از بلا و انگشتر چشم زخم که بسیار هم طرفدار دارد اشاره کرد . و از لحاظ خاصیت درمانی میتوان به بیماری های کم خونی و گردش خون در بدن و سایر بیماری ها اشاره کرد. از انگشتر به عنوان پس انداز هم میتوان استفاده کرد که اگر پولی در دستتان بود و قصد پس انداز آن را دارید میتوانید انگشتر طلا خریداری کرده و آن را به عنوان پس انداز نگهداری کنید. انگشتر را می توان در هر مناسبت یا مراسمی به دست کرد و محدودیتی در پوشیدن آن نیست و از انگشتر به عنوان هدیه که امروزه یکی از مدرن ترین کادو های مناسبتی به شمار می آید یا نشان برای عروس هم استفاده کرد .

حلقه چیست ؟

حلقه از گذشته های دور در میان مردم مورد استفاده قرار گرفته است و جنس آن در هر دوره ای متفاوت بوده ؛ به عنوان مثال حلقه با جنس نقره در کشور ایتالیا به مدت یک قرن ، و آن هم در قرن 15 تا 16 بسیار رایج بوده است ‌و مدل میناکاری بر روی آنان حک می شد که زیبایی خاصی به آن می بخشید. در قرن های دیگر نیز به همین صورت و در جنس های مختلف مثل برنج ، فلز ، اهن ، مس ، طلا استفاده شد و امروزه که اکثر مردم از جنس طلا حلقه ازدواج خود را انتخاب می کنند. حلقه‌ی ازدواج به معنای پایداری و تعهد رابطه میان زن و مرد بوده و وفاداری آنان در زندگی مشترک را بیان میکند که برای همیشه از آن استفاده می کنند. تا مدت‌ها قبل جنس حلقه ی مردان بسیار قابل توجه بود و اگر از آهن بود به معنای موقعیت اجتماعی فرد محسوب می شد و اگر در دست هر دو باشد ( زن و مرد ) بیانگر دوام رابطه و وفاداری آنان به یکدیگر است. اما در زنان چندان حائز اهمیت نیست . زنان اکثرا به زیبایی حلقه بها می‌دهند و به معنا و کاربرد و جنس حلقه اهمیت چندانی نمی‌دهند.

حلقه در هر کشور چه معنایی دارد ؟

استفاده از حلقه در کشور های دیگر متفاوت است . به عنوان مثال در اسکاندیناوی سه نوع حلقه در زنان وجود دارد که یکی از آنان حلقه ی مادری و نامزدی و ازدواج است . در کشور یونان ، حلقه ی ازدواج با جنس طلا یا نقره بسیار رایج بود و کاربرد بالایی داشت و در کلیسای انگلستان استفاده از حلقه ضرورت دارد .

جایگاه حلقه کدام انگشت می باشد ؟

جایگاه حلقه در انگشت چهارم دست چپ است و به این دلیل در انگشت چهارم میپوشند که در انگشت چهارم رگی که رگ عشق هم نامیده میشود به قلب متصل است و باعث جریان خون می شود . اما تفاوتی که وجود دارد میان یهودیان و سایر ملت‌هاست که زنان یهودی حلقه خود را در انگشت سبابه می اندازند و سایرین در انگشت چهارم. حلقه ازدواج از نظر زیبایی ساده و ظریف بوده و نسبت به انگشتر از نگین کمی استفاده می شود. گاهی حلقه ها به صورت تک نگین ساخته می شوند که نگین آن از سنگ الماس یا یاقوت یا برلیان می باشند. لازم به ذکر است که امروزه پشت حلقه ها حکاکی‌های متفاوتی انجام می‌دهند و افراد طرح و نوشته‌های مختلفی بر روی آن حک میکنند از جمله اسامی همسر بر روی حلقه یا تاریخ ازدواجشان، بنابراین استفاده از حلقه‌ی ازدواج نشانگر عهد و پیمان همیشگی میان زن و مرد است.

تفاوت حلقه و انگشتر

انگشتر هایی که از لحاظ اندازه بزرگ و از لحاظ زینت پر نگین هستند جزو حلقه محسوب نمی شوند و انگشتر حکم حلقه ی ازدواج را ندارد و اگر از انگشتری خوشتان آمد که نشانگر حلقه ی ازدواج نیست میتوانید آن را خریداری کرده و استفاده کنید .اکثر انگشتر ها خصوصیاتی دارند که حلقه های ازدواج فارغ از آن هستند. اولین تفاوت حلقه و انگشتر در سادگی آن است و حلقه باریک‌تر و ظریف‌تر از انگشتر بوده و انگشتر سایز بزرگ‌تر و حلقه سایز کوچک‌تر دارد، اما از لحاظ معنی هم با هم تفاوت دارند.  دومین تفاوت حلقه و انگشتر در جایگاه آن است. برای پوشیدن انگشتر محدودیتی در استفاده از آن نیست ولی حلقه ازدواج در دست چپ و در انگشت چهارم جای دارد. با توجه به نوع استفاده ی انواع انگشتر ها و زیورآلات ما می‌توانیم انواع مختلفی از انگشترها و حلقه‌ها را به شما معرفی کنیم تا شما هم بتوانید با تهیه آنها به راحتی به هدف‌های خود برسید. در ادامه انواع مختلف انگشتر را برای شما آورده ایم:

انگشتر ساده

انگشتر ساده یک نوع حلقه یا انگشتر است که دارای طراحی و زیبایی‌های ساده‌تری می‌باشد. این نوع انگشترها عمدتاً از مواد معمولی‌تری مانند طلا یا نقره ساخته می‌شوند و طراحی‌های ساده‌تری دارند که به عنوان جواهرات روزمره و یا در مواردی که نیاز به یک ظاهر متفاوت یا شیک نیست، استفاده می‌شوند. شما می توانید از این انگشتر ها به عنوان حلقه نیز استفاده کنید.

انگشتر نشان ازدواج

در برخی از فرهنگ ها مرسوم است قبل از تهیه حلقه ی نامزدی، انگشتر نشان خریداری می کنند.

انگشتر پشت حلقه

انگشتر پشت حلقه انگشتری است که کنار انگشتر اصلی، نقش مکمل را بازی می‌کند و باعث می‌شود انگشتر روی دست شما جلوه و زیبایی بیشتری داشته باشد. در گذشته این نوع انگشتر ها باب نبودند، اما امروزه بسیاری از تازه عروس ها برای حلقه خود پشت حلقه نیز تهیه می‌کنند.

انگشترحلقه نامزدی

انگشتر حلقه نامزدی یک نوع انگشتر است که به عنوان نمادی از تعهد و تصمیم برای ازدواج استفاده می‌شود. این انگشتر معمولاً به طور رسمی در زمانی که یک زوج نامزد می‌شوند، به دست نامزدی به دست نامزد شده تقدیم می‌شود. حلقه ازدواج معمولا به صورت ست آقا و خانم تهیه می شوند. سومین تفاوت حلقه و انگشتر، رکاب انگشترها ساخته شده از انواع مختلف فلزات هستند که با انواعی از نگین‌ها و سنگ‌های گران قیمت و نیمه گران تزئین شده‌اند. انگشتر ها فلسفه‌ی قدیمی‌تری نسبت به حلقه دارند و به بیانی دیگر در دوران کهن و باستان و حتی زمان امامت ائمه از آن استفاده می شد. تفاوت حلقه و انگشتر در معنی به این صورت می‌باشد که حلقه اکثرا برای ازدواج بوده اما انگشتر استفاده عمومی‌تری دارد. انگشترهای با سنگ های قیمتی، انگشتر با طرح‌های خاص، انگشتر بند انگشتی و…. از انواع انگشترهاست.

برای بازدید از گالری گوهرآرا و جواهرات کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید